Nejlepší sportovci Kuřimi za rok 2015 oceněni

Kdo se stal nejlepším sportovcem města Kuřimi? Odpovědi přineslo slavnostní vyhlášení ve čtvrtek 17. března. Slavnostní večer v Klubu Kotelna představil oceněné sportovce a bilancoval jejich úspěchy za uplynulý rok. Hlavní cenu Sportovec města Kuřimi mezi dospělými převzal Jakub Kudla, házenkář se zkušenostmi z nejvyšší soutěže je oporou druholigového A-týmu SK Kuřim. Mezi sportovními kolektivy bylo oceněno družstvo mladších žáků FC Kuřim, které vyhrálo krajský přebor. Mimořádné ocenění za opravdu mimořádný úspěch získal 21letý kuřimský občan Ondřej Teplý, který se stal juniorským mistrem světa v jachtingu.

Zaplněná Kotelna se bavila

Sportovní výbor Zastupitelstva města Kuřimi jako vyhlašovatel ankety zachoval její pravidla i kategorie beze změny. Z celkem 26 návrhů na nominace vybral 14 nominací v osmi kategoriích. Slavnostní vyhlášení proběhlo v plně zaplněném sále Klubu Kotelna a v zábavné atmosféře, o kterou se stejně jako vloni skvěle postaral moderátor  Borek Pisařík a organizační tým pod taktovkou Honzy Vlčka. Nechyběla ani skromná after party oceněných sportovců s ohlédnutím za uplynulým rokem u sklenice piva. Ostatně právě pivo bylo podle zpovědí kuřimských sportovců na pódiu nejčastějším potravinovým doplňkem a motivátorem.

Jaký byl sport v Kuřimi v roce 2015?

V Kuřimi nechyběly masové, ale ani významné sportovní akce. Stovky běžců se účastnily velkých běžeckých závodů nebo menších v rámci Kuřimské běžecké ligy. Okolo 190 hráčů se účastní Kuřimské ligy v malé kopané. Veřejnosti jsou otevřené také oblíbené cyklistické závody na kuřimské cyklostezce či pumptracku. V Kuřimi se hraje největší školní liga miniházené na Moravě. Na kuřimském golfovém hřišti se v červenci uskutečnilo Mistrovství Evropy družstev juniorek. Na sportovní úspěchy to byl bohatý rok, které symbolizuje výčet oceněných sportovců.

Až o 20 procent více dětí

Tou nejzásadnější změnou, ze které za uplynulý rok lze mít radost, je rostoucí počet registrovaných mládežnických sportovců v kuřimských oddílech. V případě čtyř početně nejsilnějších sportů je meziroční nárůst členské základny mezi deseti až dvaceti procenty. Jde o oddíl házené SK Kuřim (222 členů / 143 dětí), fotbalový FC (159/99), šachový klub (124/94) nebo plavecký klub (120/120). Do pětice nejpočetnějších patří meziročně stabilizovaný dívčí volejbal (94/91) organizovaný pod DDM nebo cvičení pod jednotou Orel (134/70). Pravidelnou činnost udržují střelci pod Střeleckým klubem (74/20), stolní tenisté SK Kuřim (29/18) nebo tenisté Sokola Kuřim (50/35). Po období útlumu, kdy v Kuřimi některé sporty skomíraly, je patrné, že členská základna sportovních klubů nabírá znovu na síle.

Zatím beznadějně zmizel basketbal nebo chlapecký volejbal. Tyto oddíly pod SK Kuřim působily dlouhá léta a je škoda, že své pokračovatele nemají. Na světlo tak přicházejí nové sporty, které uvolněný prostor v tělocvičnách či nafukovací bublině rychle zaplnily. Florbal Kuřim (50/30) založil přípravku pro nejmenší děti. Do tělocvičen se nově schází hráči kin-ballu a další. Své přípravky s působností v Kuřimi rozšiřují také dva brněnské oddíly judo, v nichž pravidelně cvičí 40 do 12 let.

Kde investice města pomáhají

Sportovní zázemí se v Kuřimi obnovuje. Rekonstrukcí prochází stařičká budova stadionu a významná finanční podpora města pomohla i soukromým sportovištím. Další tělocvična už roste také u nově budovaného pavilonu ŽS Jungmannova a menší prostory najdou v Kuřimi poptávku u bojových sportů, které také cvičí s dětmi.

U halových sportů byla a je stále citelnější zcela nedostatečná nabídka sportovišť. Zásadním omezením pro jejich rozvoj je absence sportovní haly. To se naštěstí brzo začne měnit. Zastupitelstvo stavbu haly schválilo na letošní rok. Vyhlásilo také záměr na prodej pozemku pro hokejovou halu. Možná díky tomu některé již tradiční, ale pohřbené sporty znovu ožijí? To zůstane otázkou. Ovšem jenom zájem stávajících klubů novou sportovní halu naplno vytíží.

Celkový počet sportovců, kteří prostřednictvím zástupců klubů deklarovali, že plánují městskou sportovní halu pravidelně využívat k pravidelné tréninkové činnosti, je pozoruhodný. Jde o 841 dětí z 1 257 sportovců registrovaných v klubech nebo místních spolcích a ligách. Očekáván je pak nárůst zájmu, jakmile dojde k zahájení výstavby, zejména zájmu z okolních obcí. A to nepočítáme využití hal a tělocvičen místními školami nebo individuálními skupinami.

Vůle nadšenců vs. peníze

Dalším omezující faktor jsou peníze. Finanční podpora státu v oblasti sportu se za posledních 25 let ukázala jako nefunkční. Celostátně platí, že sport je v Čechách silně podfinancován a nebýt podpory obcí do infrastruktury a provozu, tak by se základna sportu rozplynula. Od státu dostává sport třikrát méně než kultura a průměrně 80 % nákladů na sportování dětí hradí rodiče, což je v evropském srovnání výjimečně vysoké číslo. Některé provozně drahé sporty to postihuje více, jiné méně.

Ministryně školství Kateřina Valachová při nedávné návštěvě Kuřimi zanechala velmi dobrý dojem. Ministerstvo otevřelo program na investiční dotace také pro obce (například na halu). Co slíbila v otázce podpory sportu do klubů, se také děje. Vláda zvýšila podporu sportu a směřuji ji přímo ke klubům. Čím méně bude přerozdělování, tím lépe. Místo tří miliard chce získat šest. Nový systém neinvestičních dotací zhodnotíme za rok. Každopádně sport i příští rok přežije. Stojí totiž na vůli nadšenců, kteří se naštěstí najdou i v Kuřimi.

Zdravou firmou je Kampos

Ve vyhlášení ankety nechybí ocenění těm, bez jejichž pomoci by bylo výrazně hůř. Zatímco špičkový sportovec funguje jako reklamní posel, v případě regionálního sportu jde marketing stranou a musí se spolehnout na altruismus firem a jejich případnou společenskou odpovědnost k regionu, ve kterém působí.

Ocenění pro „Zdravou firmu“ patří firmě, která se zasloužila za podporu sportu a tělovýchovy mládeže v Kuřimi. Zdravou firmou se stala obchodní a výrobní společnost Kampos, s.r.o. Cenu si přišel převzít jednatel Stanislav Sehnal, který na sebe na podiu přiznal zejména vztah k hasičskému sportu, přestože jeho firma se určitě neomezuje pouze na podporu jediné spolkové aktivity ve městě, kde zaměstnává více než 120 lidí.

Nejlepším trenérem Radek Švaňhal

Nejdůležitějším faktorem každého sportu jsou lidé, kteří mu dávají svou energii a kteří se o oddíl a výchovu starají. Za mimořádné výsledky při vedení dětí a mládeže byli vybráni a oceněni tři trenéři. Nejlepším trenérem roku se stal Radek Švaňhal, který působí čtyřikrát týdně v péči o talenty Plaveckého klubu Kuřim. Je trenérem několika kuřimských účastníků mistrovství ČR s medailovými ambicemi.

Házenkáře reprezentoval Jan Kohout. Jeho nominace stála také na výborné práci s mládeží, ve které umí zúročit své vzdělávání a dosažené trenérské licence. V loňské sezoně se jeho starším žákům podařilo dosáhnout na 4. místo na Jižní Moravě a po podzimní části sezony jsou jeho mladí házenkáři dokonce na 2. místě.

Třetím oceněným trenérem se stal Petr Hladík, který začal cvičit taekwon-do v roce 2007 a v roce 2009 založil spolu s Pavlem Cigáněm oddíl v Kuřimi. "Cvičení se stalo nedílnou součástí mého života,“ říká sám Hladík. Je hlavním trenérem školy Taekwon-do SAM-IL  a v oddíle tak cvičí přibližně 30 členů.

Nejlepším týmem fotbalisté

Hlavní cenu v kategorii týmů získali mladší žáci FC Kuřim za vítězství v soutěži krajského přeboru mladších žáků v sezoně 2014/2015. Cenu obdrželi trenéři Petr Katolický a Petr Vacula, hráči Kopecký Michal, Sobotka Daniel, Otřísal Václav, Peňáz Jan, Vacula Jakub, Sláma Lukáš, Švaňhal Martin, Hégr Dominik, Winkler Jakub, Katolický Aleš, Laštůvka Jakub, Pleskač Matěj, Haman David, Fila Lukáš, Hégr Tadeáš, Lošťák Miroslav, Orjabinec Jan, Pavlík Vladimír, Tomíček Jakub, Valášek David, Vít Daniel a Zabadal Šimon.

Za výjimečné sportovní výsledky kolektivu bylo nominací oceněno také šachové školní družstvo ZŠ Tyršova ve složení Němec David, Tajovský Matěj, Petříček Lukáš a Keprt Tomáš. Pod vedením trenéra Pavla Krupici obsadilo 1. místo na republikovém přeboru školních družstev mladších žáků.

Talentem šachista Šimon Tajovský

Kategorie talent roku byla letos jednou z nejsilněji obsazených. Mezi nejmladšími sportovci se našlo několik, kteří by si zasloužili ocenit nominací, přesto mezi trojici nejlepších podle hodnocení výboru nepronikli. Účast v krajských výběrech a výborné výkony ve fotbalových mužstvech starších žáků, mladšího a staršího dorostu vloni předváděl Petr Nešetřil, starší žák FC Kuřim.

Stejný ročník narození 2001 má házenkářský talent Vojtěch Čermák, který dosahuje v barvách SK Kuřim mimořádných výsledků v kategorii starších žáků. Je jedním z nejlepších hráčů a nejlepším střelcem ve své věkové kategorii v rámci soutěže Jihomoravského krajského svazu házené, se svým týmem bojuje o přední příčky krajské soutěže. Dostal se do výběru pro letní Olympiádu mládeže 2015 konané v Plzni a byl přijat do házenkářské výběrové akademie.

Mezi trojici oceněných si zasloužila místo svými výkony volejbalistka Lucie Šmardová z DDM Kuřim, která byla také nejúspěšnější hráčkou Kuřimského minivolejbalu. Po výběrovém srazu byla zařazena do výběru žákyň Jižní Moravy. V lednu 2016 přestoupila do extraligového týmu VK Královo Pole Brno.

Čtyři medailová umístění na poháru ČR, což je nejvyšší soutěž pro danou kategorii, vynesla ocenění také pro plavecký talent PK Kuřim, kterým je Jan Odehnal. Jeho silnou disciplínou je 50m nebo 100 m motýl.

Hlavní cenu kategorie nejlepších talentů získal šachista Šimon Tajovský. Osmiletý kluk z Šachového klubu Kuřim zaznamenal opravdu mimořádný úspěch, kdy obsadil 3. místo na Mistrovství ČR jednotlivců a vybojoval postup na mistrovství světa.

Nejlepším juniorem Jiří Přikryl

V kategorii dorostenců se stal vítězem Jiří Přikryl, který je členem SH ČMS Sbor dobrovolných hasičů Kuřim a reprezentuje požární sport. V loňském roce získal 2. místo a titul vicemistra republiky v požárním sportu juniorů.

Oceněn byl také další talentovaný junior, plavec František Švehla z Plaveckého klubu Kuřim. Byl prvním kuřimským plavcem, který se pod hlavičkou PK Kuřim probojoval na nejvyšší plaveckou soutěž. Obsadil 22. místo v rámci Českého poháru na VC Brna, což je nejlépe obsazovaná domácí soutěž za účasti seniorských reprezentantů.

Úroda mimořádných úspěchů

K význačným sportovním úspěchům kuřimských občanů pak je vyhrazena kategorie „Mimořádné ocenění“, kde se sešlo několik pozoruhodných výsledků kuřimských sportovců, kteří působí v „přespolních“, převážně brněnských klubech.

Nemohl zůstat přehlédnut ani motocyklový závodník Ondřej Ježek, působící v Automoto klubu Královo Pole. V závodech silničních motocyklů obsadil 5. místo ve světovém poháru Superstock 1000 z celkového počtu 35 jezdců ze 14 zemí, z toho 2x si vyjel stupně vítězů třetími místy v závodech v nizozemském Assenu (Nizozemsko) a v italské Imole.

Ocenění za umístění mezi nejlepšími třemi byla vyzvána převzít jako v loňském roce judistka Eva Přichystalová z Tori Brno. Nadějná judistka z Kuřimi se právem v anketě objevuje opakovaně za řadu domácích i mezinárodních medailových umístění, z nichž zejména vyčnívá 2. místo na přeboru České republiky.

Mezi malými judisty SKKP Brno se najde také několik talentů z Kuřimi. Devítiletý Ondřej Steinhauser obsadil na různých turnajích přípravek osmnáctkrát 1. místo. Nejvyšší medailová umístění mezi přípravkou sbírají také stejně staří Erik Sattler nebo Matěj Varmužka.

Za velkou naději jezdeckého sportu je pasována Mariana Michlíčková. Její disciplínou je parkur a také ona se může těšit z řady úspěchů na národní úrovni. Obsadila první místo v celorepublikovém výkonnostním žebříčku pony jezdců 8 - 12 let za rok 2015 v parkurovém skákání a byla nominována na celorepublikovou Naději roku 2015. Působí v MISL Voděrady.

Do výčtu mimořádných úspěchů patří také taneční skupina Magic free group sestavená ze čtyř dětí z Kuřimi v rozmezí ročníků 2001/2002. Nikola Hálová, Julie Neumannová, Patrik Ušel a Sabina Dohnalová jsou mistry republiky, ale jejich největším sportovním úspěchem je 3. místo na Mistrovství Evropy v Polsku v disciplíně hip hop a street dance.

Oceněn mistr světa Ondřej Teplý

Zatímco v loňském roce byl za mimořádné sportovní výsledky oceněn kuřimský mistr světa v kickboxu Tigran Movsisyan, tak letos pomyslné žezlo převzal další mistr světa z Kuřimi.

Výjimečný výsledek se povedl zástupci Jacht klubu Brno. Juniorský reprezentant Ondřej Teplý dosáhl v roce 2015 prvenství na juniorském světovém šampionátu ve Valencii, a to v olympijské disciplíně Finn, díky čemuž se může se pyšnit nejen titulem mistr světa v kategorii junioři, ale byl vyhlášen také nejlepším jachtařem roku 2015 v České republice. Ve své sbírce úspěchů má už 10 titulů mistra ČR ve třídě Finn a Laser.

Bezesporu by měl aspirovat na ocenění také v příštím roce, neboť také letošní rok už nakročil výborně a přidal další úspěch 1. místem na Juniorském Mistrovství Evropy ve španělské Barceloně. Jeho hlavním letošním cílem je ovšem kvalifikovat se na olympijské hry v brazilském Riu.

Nejlepším sportovcem Jakub Kudla

Hlavní cena soutěže v kategorii dospělých je udělována nejlepším sportovcům z kuřimských oddílů. Jeho výběr byl všemi hodnotiteli přijat jednomyslně. Sportovcem města Kuřimi za rok 2015 se stal házenkář Jakub Kudla z SK Kuřim.

Po letech strávených na hostování Novém Veselí a extraligovém Brně se Jakub vrátil do mateřského oddílu. Stal se nejen vůdčí osobností týmu v zápasech, ale své zkušenosti z nejvyšší soutěže předává příkladným přístupem také v tréninku. Ve druhé lize patří k nejlepším střelcům a na postu spojky je klíčovou postavou sestavy A-týmu Kuřimi. 

Čestné uznání pro Karla Švaňhala a Jiřího Mylbachra

Čestné uznání výbor neuděluje každoročně. V letošním roce se hodnotitelé rozhodli udělit čestná uznání dvěma kuřimským osobnostem sportu. Za přínos pro kuřimskou házenou byl oceněn Jiří Mylbachr, dlouholetý činovník a funkcionář oddílu. Jako vedoucí všech týmů prošel kategoriemi mladšího i staršího žactva, mladšího i staršího dorostu i seniorskou kategorií. Několik let působil jako hospodář oddílu i člen výkonného výboru. V současnosti už předává zkušenosti mladším.  

Za rozvoj sportu v Kuřimi se velkou měrou zasloužil také další z oceněných. Karel Švaňhal ve sportu v Kuřimi zanechal silnou stopu. V 60. letech se aktivně podílel na chodu atletického klubu v Kuřimi. Je jedním ze zakládajících členů lyžařského klubu v Kuřimi. V 70. letech byl předsedou lyžařského svazu pro Brno-venkov. Hrál aktivně i házenou, ale především byl v 90. letech předsedou a trenérem Plaveckého klubu v Kuřimi. Je spoluzakladatel legendárního vytrvalostního závodu Kuřimské hodinovky. Nyní se i v důchodovém věku znovu aktivně podílí na chodu atletického klubu v Kuřimi.

Přehled vítězů za rok 2015:

  • ·       Sportovec města Kuřimi – Jakub Kudla, házená
  • ·       Tým roku – mladší žáci FC Kuřim, fotbal
  • ·       Mimořádné ocenění – Ondřej Teplý, jachting
  • ·       Junior roku – Jiří Přikryl, hasičský sport
  • ·       Talent roku – Šimon Tajovský, šachy
  • ·       Trenér roku – Radek Švaňhal, plavání
  • ·       Zdravá firma – Kampos, s.r.o.
  • ·       Čestné uznání – Karel Švaňhal, plavání a Jiří Mylbachr, házená