Sportovci města Kuřimi: od mistrů republiky až po mistra Evropy

Vyhlášení ankety Sportovec města Kuřimi za uplynulý rok proběhlo před sportovní halou v sobotu 11. června. Slovem od mikrofonu program provázeli místostarostové Jan Vlček a Petr Ondrášek. Hrála kapela Chameleon Groove nebo písničkář Tonda Jarůšek. Děti si zaskotačily během doprovodného dětského sportovního dne. Vystupovala taneční skupina Body Rockers nebo děti ze ZŠ Jungmannova. Hlavní cenu mezi dospělými si odnesl mistr Evropy v silovém trojboji Josef Mikeš. Nejlepším týmem je žákovská štafeta plavců, která vyhrála republikový šampionát. Při dekorování medailemi bylo letos zastoupeno devět sportů - plavání, házená, fotbal, atletika, silový trojboj, wu-shu, hokej, krasobruslení nebo vodní záchranářský sport.

Sportovec města Kuřimi za rok 2021

Hlavní cenu si odnesl Josef Mikeš, který provozuje silový trojboj. Závodník KST Kuřim se stal Mistrem Evropy v kategorii Masters (nad 40 let), když první místo získal ve všech 3 disciplínách powerliftingu v kategorii do 120 kg, vyhrál bench-press, dřep a mrtvý tah a vyhrál také celkový trojboj. Masters je nad 40 let. Mezi těmi nejlepšími sportovci Kuřimi mezi dospělými za uplynulý rok byli ocenění také fotbalista Petr Svoboda a házenkář Pavel Chýlek. Petr Svoboda byl nejlepší střelec krajského přeboru a jeden z velkých tahounů vzestupu A-týmu FC Kuřim. Pavel Chýlek skončil uplynulý rok jako 2. nejlepší střelec II. ligy házené a celkem nastřílel 142 branek, ale současně pomáhá vychovávat děti jako trenér přípravky. V anketě se mezi oceněnými objevil v předchozích letech jednou dříve.

Nejlepší sportovní tým

Štafeta žáků Plaveckého klubu Kuřimi si došla pro nejvyšší ocenění v týmové kategorii. Plavecká štafeta ve složení Vít Kotinský, Matěj Měšťan, Jan Šťastný a Adam Švaňhal získala republikový titul v silné konkurenci největších plaveckých klubů v ČR. Jsou Mistři ČR na 4x50 metrů polohový závod a vicemistři ČR na 4x50 metrů volný způsob. Mezi nejlepšími týmy patří právem také házenkářský kolektiv starších žáků SK Kuřim. Tým plný talentovaných hráčů, kteří jsou ve výběrech mládežnických nadějí, na podzim vybojoval postup do nejvyšší soutěže své kategorie (Žákovská liga), kde hráli o titul mistra ČR se soupeři jako Dukla Praha, Plzeň a dalšími. Na JM skočili na druhém místě a získali stříbrné medaile v JM lize. Trojici nejlepších doplnil fotbalový mladší dorost FC Kuřim, který na podzim držel první místo v krajském přeboru a z 16 zápasů všech 16 vyhráli. Ocenění týmům předávali předseda fotbalového klubu Ivo Peřina a předseda plaveckého klubu Jiří Voneš.

Nejlepší trenér roku

Ladislav Dvořák nasměřoval svou energii do kuřimské házené. Ocenění pro nejlepšího trenéra převzal od úspěšné olympijské reprezentantky Elišky Březinové. Do Kuřimi přinesl bohaté praktické zkušenosti z prostředí extraligového klubu nebo z Rakouska, kde profesionálně působil jako šéftrenér mládeži. Po návratu zpět do ČR si vybral jako místo svého působení Kuřim, kde se čtyři roky věnuje výchově minižactva a mladšího žactva a posunuje výkonnost kuřimských chlapců a dívek mezi nejlepší. Na Moravě působí také jako školitel pro výchovu nových trenérů a je pověřen vedením trenérsko-metodické komise JM svazu.

Nejlepší juniorky a junioři do 21 let

Barbora Fialová z Wu-shu Kuřim byla nejlepší v kategorii juniorů. Svěřenkyně trenérky Heleny Vičarové skončila na 3. místě v národním žebříčku za rok 2021. Získala 4 stříbrné, dvě bronzové medaile na soutěžích v průběhu roku a zlato z Mistrovství ČR. Za výsledky v loňském roce byla nominována do reprezentačního výběru ČR pro rok 2022. Jejím dalším cílem je uspět na Mistrovství Evropy.

Mezi třemi oceněnými sportovci v kategorii Junior roku byli plavkyně Radka Mašková za PK Kuřim, která se na MČR v polohovém závodě dostala do finále na 100m, dále házenkář Pavel Kocman (na vyhlášení chyběl), který v uplynulém roce byl oporou kuřimského dorostu v druhé lize a hostoval rovněž v nejvyšší soutěži, kde působil v týmu KP Brno. Nastřílel obdivuhodných 205 branek v 31 zápasech.

Mimořádná ocenění do správných rukou

Mimořádné ocenění za rok 2021 směřuje také do ledního hokeje. Hokejista Jakub Kos je Kuřimák z Dílů, který působí aktuálně ve finském Ilves Tampere, kde hraje nejvyšší finskou ligu. Na přelomu dubna a května 2021 se mladý Kuřimák v americkém Texasu účastnil Mistrovství světa v hokeji hráčů do 18 let. České národní barvy hájil 190 cm vysoký hokejista také na prosincovém MS dvacítek v kanadském Edmontonu. V červnu byl draftován do NHL týmem Florida Panthers. Talent z Kuřimi je považován za velkého dříče, který jde pevně za svým snem. Poslední sezony odehrál ve finském Ilves Tampere, kde měl možnost získat zkušenosti z tréninkového nasazení předního finského klubu. Je odchovancem Komety Brno, kde byl kapitánem dorostu. V šestnácti letech se stal nejproduktivnějším hráčem české dorostenecké extraligy. Kometu táhl k úspěchům ve své kategorii společně s Jakubem Brabencem. S bývalým brněnským spoluhráčem se znovu setkal v jenom útoku v mládežnické reprezentaci, kde přispěl k dobré reprezentaci našeho hokeje.

Kuřimák David Richter je členem Plaveckého klubu Krokodýl Brno, ale kromě plavání se věnuje také vodnímu záchranářskému sportu. Jako aktivní člen reprezentace ČR se umístil na stříbrném místě v celkovém hodnocení Mistrovství ČR, úspěchem byla také stříbrná medaile z Mistrovství Evropy juniorů ve vodní záchranném sportu ze Španělska (září 2021).

Markijan Klok plave za Kometu Brno. Získal 2. místo a 3. míst na MČR juniorů v krátkých plaveckých disciplínách. I přes vleklé zdravotní peripetie se Markijanovi podařilo opět prosadit mezi českou juniorskou sprinterskou špičku. Na vyhlášení oceněné sportovce museli kvůli jejich aktuálnímu sportovnímu vytížení zastoupit jejich otcové, Lukáš Richter a Marek Kos, ale právě bez podpory rodičů by to nešlo, a tak cena byla předána vlastně do správných rukou.

Úspěšné školní týmy

Zpestřením doprovodného programu pro početné obecenstvo se stalo také vystoupení dětí ze ZŠ Jungmannova, které nabídlo ochutnávku jazz dance nebo moderní gymnastiky, a bylo trochu nad plánovaný rámec vyhlašování spojeno také s poděkováním pedagogům za velice mimořádné úspěchy s nebývalým leskem, které se podařilo kuřimským dětem dohádnout na celostátní úrovni v golfu, házené a fotbale.

Kdo se stal Talentem roku?

Kategorie oceňuje největší talenty chlapců a dívek do 15 let. Ocenění předával Rudolf Březina, trenér krasobruslení, účastník letošní olympiády v Pekingu, který měl možnost pogratulovat také své svěřenkyni. Mezi dívkami byly oceněny krasobruslařka Paulína Hrebíková (SC Kuřim), která získala 2. místo na Velké ceně Hradce Králové, házenkářka Kateřina Sedláčková (SK Kuřim), která je v reprezentačních výběrech talentovaného žactva a celou sezónu nastupuje už o kategorii výše mezi dorostenkami, kde nastřílela 91 branek. Oceněna byla také atletka Rozálie Hájková za 4. místo na Evropských hrách mládeže na 800 m a 1. místo na 1500 m na Mistrovství Moravy a Slezska.

Mezi chlapci převzali medaile a ocenění v kategorii Talent roku házenkář Ondřej Pokorný (SK Kuřim), který je rovněž ve výběrech talentovaného žactva, byl oporou týmu při postupu do celostátní Žákovské ligy a za sezónu dal neuvěřitelných 440 branek, dále plavec Jan Šťastný (PK Kuřim), jehož úspěchem byla dvě druhá a dvě třetí místa na MČR a je zařazen do SCM výběru, a atlet Tomáš Pohanka. Jeho úspěchem bylo 1. místo na Mistrovství Moravy a Slezska na 1500 m a 2. místo na Evropských hrách mládeže na 800 m.

Tradiční anketu, jejíž nultý ročník v Kuřimi založil tehdejší zastupitel David Holman, organizuje město Kuřim již od roku 2006. Nezbývá než popřát, aby pro množství talentů v různých kategoriích, které zaznamenal letošní ročník, bylo ocenění povzbuzením v dalším sportovním úsilí malých i těch větších kuřimských sportovců.