Nejlepší sportovci Kuřimi za období 2013 - 2014

Nejlepší sportovce, úspěšné sportovní kolektivy nebo nadané talenty ocenila tradiční anketa města Kuřimi, která se tentokráte vztahovala k činnosti za dvouleté období 2013 - 2014. Hlavní cenu v kategorii dospělých udělovanou sportovcům z kuřimských oddílů se stal házenkář Jiří Čermák, hrající oddílová legenda SK Kuřim. Mimořádné ocenění v anketě Sportovec města Kuřimi pak převzal za opravdu mimořádné výsledky další kuřimský občan, světově úspěšný kickboxerský šampion Tigran Movsisyan.

 

Tleskala plně obsazená Kotelna

Sportovní výbor Zastupitelstva města Kuřimi jako vyhlašovatel ankety letos obdržel celkem 28 nominací. Kritéria byla obdobná jako v předchozích letech, s nově ustanovenými pravidly došlo pouze ke zjednodušení a zpřehlednění jednotlivých kategorií.

 

Slavnostní vyhlášení proběhlo 23. dubna v plně zaplněném sále Klubu Kotelna na ulici Popkova. Připravená kapacita židlí v sálu dokonce ani nestačila pokrýt zájem sportovní veřejnosti, a také prostor pro stojící byl obsazený do posledního místečka. O dobrou atmosféru se kromě vtipných předělových video spotů postaral také energický moderátor Borek Pisařík. V osmi kategoriích si sportovci přišli převzít celkem 18 ocenění. Dobrou volbou organizačního týmu pod taktovkou Honzy Vlčka byla také neformální „after party“ sportovců.

 

Zdravou firmu najdete v Kuřimi

Novinkou ankety bylo ocenění pro „Zdravou firmu“, která si jej zasloužila za podporu sportu a tělovýchovy mládeže v Kuřimi. Zdravou firmou se stala společnost Lesy Města Brna, která je správcem lesního majetku statutárního města Brna, ale sídlí v Kuřimi na ulici Křížkovského a ani ke sportovním aktivitám pro děti a pravidelnému mládežnickému sportu v Kuřimi se v uplynulých letech nechovala nijak přehlíživě.

 

Talentu máme věru hodně

Mezi nejmladšími sportovci letos bylo hned několik nominací, které by si ocenění zasloužily ocenit. Výbor velmi zaujaly výsledky, které má třeba mladý judista Ondřej Steinhauser, který jako mladší žák získal sedm medailových ocenění na turnajích v tuzemsku, ale také v Rakousku či na Slovensku. Ondra je z Kuřimi, ale působí v brněnském klubu SKKP.

 

Obdobně pozoruhodné výsledky zaznamenal pak další talent juda, Zuzanka Přichystalová reprezentující TORI Brno, která vyhrála mimo jiné turnaj v rakouském Kremsu nebo Mistrovství Moravy mláďat.

 

Mezi talenty se svými výkony na házenkářském hřišti prosadil také Vojta Čermák, který patří mezi tahouny družstva starších žáků SK Kuřim Házená a dostal se do několika výběrových kempů ve své kategorii.

 

Mezi medailisty na krajské úrovni se na závodech se zase prosazuje Honza Jaskulka. Vybojoval si také možnost startovat na Mistrovství republiky ČR. Jeho 19. místo na zimním mistrovství ČR dvanáctiletého žactva na trati 200 metrů je nadějným příslibem.

 

Ocenění mezi nejlepšími třemi talenty roku převzala devítiletá bojovnice Karolína Sarah Baxová, která pod hlavičkou Wushu Kuřim (MDDM Kuřim) obsadila dvě první místa na závodech Juniorské ligy České asociace Wushu v kategorii mladší dívky Taolu beze zbraně.

 

Jedním z velkých kandidátů na prvenství v této kategorii byl také šachista Lukáš Petříček z Šachového klubu Kuřimi, který zaznamenal mimořádný úspěch druhým místem z 81 zúčastněných dětí na Mistrovství ČR žáků do 8 let, do kterého vstupoval podle svého ratingu až jako 46. nasazený hráč. Druhým místem tak naprosto šokoval jednak své konkurenty a hlavně i všechny kuřimské šachové trenéry a vybojoval si tak i postup na Mistrovství Evropy v této kategorii. Věříme, že jeho úspěch nebyl ojedinělý a že o Lukášovi také ještě uslyšíme.

 

Vítězkou kategorie a nejlepším sportovním talentem města Kuřimi byla v silné konkurenci nakonec vybrána Aneta Weinlichová z Plaveckého klubu Kuřim. Je trojnásobná medailistka na nejvyšší soutěži v ČR pro danou věkovou kategorii. Plavání je náročným olympijským sportem a povzbuzením pro celý oddíl je fakt, že pro kuřimské plavání vybojovala po 23 letech medaili z nejvyšší soutěže. Na krajské úrovni navíc vozí medaile pravidelně. Za poslední dva roky posbírala tato plavkyně 34 medailí ze soutěží po celé republice, z toho 13 medailí bylo zlatých. Ocenění tak Aneta Weinlichová převzala z rukou známé kuřimské plavecké osobnosti, mnohonásobné mistryně republiky a reprezentantky Radky Eremiášové, rozené Nechmačové.

 

Nejlepším juniorem Hirš

V kategorii dorostenců se stal vítězem Ondřej Hirš, který obléká házenkářský dres SK Kuřim. Na krajské úrovni se Ondra těší velké pozornosti mládežnických trenérů a je sledován mezi nejlepšími pozorovanými sportovci této kategorie. V uplynulém roce se dostal do finálového výběhu hráčů pro reprezentaci na Letní olympiádě dětí a mládeže v Plzni a už ve věku staršího žáka hraje za ligový mladší dorost KP Brno.

 

Výbor ocenil také další talentované juniory. Dalibor Máslo z Wushu Kuřim získal 3. místo na závodech Juniorské ligy České asociace Wushu v Brně v kategorii junioři taolu se zbraní.

 

Cyklista Martin Šťasta, který má na svém kontě mimo jiné celkové prvenství v Brněnské MTB lize (5 závodů) a 3. místo v celkovém pořadí Brněnského poháru horských kol (13 závodů), převzal také ocenění za umístění mezi nejlepšími třemi juniory.

 

Za pozornost stojí také pěkné úspěchy kuřimského dalšího cyklisty, kterým je Šimon Potůček, vítěze Brněnského poháru horských kol za 2013 a 2014 v kategorii dorost. Dříve Šimon závodil bez klubové příslušnosti, ale na konci roku 2014 mu na základě jeho výsledků byla nabídnuta přihláška do cyklistického oddílu TJ Favorit Brno.

 

O předání cen nejlepším juniorům se postaral mimochodem další zástupce cyklistiky Tomáš Konečný. Tomáš je nejen „Kuřimák“, ale také trenér cyklistické reprezentace ČR a mistr ČR v silniční cyklistice, který jel také Tour de France a jako profesionál závodil v jednom týmu po boku cyklistických hvězd jako Jan Ulrich nebo Erik Zabel.

 

Čermák jako házenkářský Jágr

Hlavní cenu v kategorii dospělých udělovanou sportovcům z kuřimských oddílů se stal házenkář Jiří Čermák. Hrající oddílová ikona SK Kuřim připomíná výjimečnou produktivitou a sportovní dlouhověkostí Jaromíra Jágra. Házenou začal hrát v kuřimském dresu před 32 lety jako minižák a stále i ve svých čtyřiceti letech jeho střelecký apetit neutuchá. Jirka Čermák přes nadprůměrnou výkonnost a výjimečný talent nikdy kuřimský dres nevyměnil za jiný klub. S velkým náskokem je v čele všech historických střeleckých statistik oddílu. Také v letošním roce se veterán stal jednou z klíčových opor A-týmu v boji o udržení druholigové příslušnosti.

 

V roce 2014 odehrál již svůj 350. zápas a překonal neuvěřitelných 1450 branek, které v kategorii dospělých vsítil do branek soupeřů v rámci mistrovských utkání v dresu Kuřimi. Tiše se letos blíží překonání mety 1500 vstřelených branek. „Máme jako tým za sebou určitě lepší roky. Myslím si, že tuhle cenu mám spíše za výdrž nebo za zásluhy,“ skromně komentoval své ocenění Čermák.

 

Čermák v hlasování výboru překonal Helenu Vičarovou, která se stala nejlepší sportovkyni města Kuřimi v minulém ročníku, ale také letos měla slušnou šanci na obhajobu. Zástupkyně kuřimského wushu (MDDM Kuřim) byla mimo jiné první na Mistrovství ČR ve Wushu v Praze v kategorii taolu žen s dlouhou zbraní. Nejlepší sportující ženou každopádně zůstala i pro letošní rok. Oběma ceny předával světově renomovaný rozhodčí házené Václav Horáček, občan sousední Lipůvky, který v letošním roce vedl dokonce finále Mistrovství světa v házené v Kataru.

 

Nejlepším týmem fotbalisté

Za výjimečné sportovní výsledky kolektivu byli oceněni plavci, florbalisté a fotbalisté. Hlavní cenu získal tým starších žáků FC Kuřim za postup do krajského přeboru žáků Jihomoravského krajského fotbalového svazu. Postup do vyšší soutěže se podařilo vybojovat po několika desítkách let. Trenérem mužstva byl Martin Pitel, který převzal cenu společně se svým mužstvem, které se skládá z hráčů narozených v letech 2000 a 2001.

 

Na pódium přijali pozvání také mladí plavci Plaveckého klubu Kuřim, konkrétně plavecká štafeta mladšího žactva ve složení Just Václav, Myslivec Jakub, Odehnal Jan a Petrů Jan, která získala 3. místo na nejvyšší soutěži v ČR pro danou věkovou kategorii.  Nestačila pouze na štafetu Jihlavy a Ostravy, ale dokázala pokořit kluby jako například Kometa Brno nebo Znojmo.

 

Třetím kolektivem mezi oceněnými byli muži Florbal Kuřim za postup do Regionální ligy.

Za čtyři roky je to to již druhý postup z úrovně Jihomoravského přeboru. V letošní sezoně navíc tým Kuřimi skončí jako nováček soutěže na vynikajícím třetím místě, které umožňuje postup dokonce do divize. Taková soutěž ovšem představuje nutnost pořádání většího počtu domácích zápasů, proto bude kuřimský florbal nucen z finančních a organizačních důvodů postup odmítnout, protože zatím nemá žádnou „domácí halu“ v Kuřimi.

 

Nejlepším trenérem Dupal

Za mimořádné výsledky při vedení dětí a mládeže byli vybráni a oceněni tři trenéři. Nejlepším trenérem roku se stal Zdeněk Dupal, který je trenérem mládeže oddílu házené SK Kuřim. Několik let se soustavně a neúnavně věnuje práci s nejmenšími házenkáři. V roce 2013 založil v Kuřimi velmi úspěšnou Kuřimskou školní ligu házené, do které zapojil řadu základních škol z regionu. Díky projektu školní ligy získali desítky nových dětí zájem o pravidelné sportovní aktivity.

 

Fotbalisty reprezentoval Pavel Jahoda. Jeho nominace stála také na výborné práci s dětmi, konkrétně mužstvem starší přípravky a mladších žáků. Pavel si dobře uvědomuje, že v těchto věkových kategoriích nejde o výsledky, ale o prezentaci samotného sportu a chování hráčů na hřišti i mimo ně.

 

Trenérkou Sokola Kuřim je dlouhé roky Naděžda Matyasková, cvičitelka II. třídy, která vede cvičení žen od obnovení Sokola v roce 1991, ale také dříve vedla ženy pod tělovýchovnou jednotou (dnes SK Kuřim). Stále se aktivně zapojuje také do akcí zajišťovaných pro děti.

 

Oceněn také šampión Tigran

K význačným sportovním úspěchům kuřimských občanů pak je vyhrazena kategorie „Mimořádné ocenění“, ve které se rozhodli hodnotitelé ocenit sestavu sportovců složenou z jednoho muže a dvou žen. Judistka Eva Přichystalová převzala ocenění za umístění mezi nejlepšími třemi v této kategorii za řadu domácích i mezinárodních medailových umístění, z nichž zejména vyčnívá 3. místo na přeboru České republiky v kategorii do 63 kg.

 

Volejbalistka Klára Mikelová nemohla také zůstat přehlédnuta. Dívka z Kuřimi před lety začínala s volejbalem pod DDM Kuřim, ale dnes je hráčkou KP Brno, odkud se už dostala do reprezentace ČR do 18 let (kadetky) a reprezentace juniorek, s níž je letos dokonce účastnicí Mistroství Evropy. Vyhrála v roce 2014 s KP Brno extraligu ve volejbalu ve své kategorii a byla oceněna jako nejlepší hráčka vítězného klubu extraligy kadetek. Stala se již také členkou kádru KP Brno v extralize dospělých.

 

Hlavní cenu za opravdu mimořádné sportovní výsledky získal Tigran Movsisyan, který reprezentuje brněnský klub Muai Thai Brno. Mistr ČR v kickboxu je navíc držitelem tří titulů mistra světa několika sportovních organizací. Zatímco v Kuřimi dosud působil zcela nenápadně, jinde k němu fanoušci vzhlížejí. Už v současnosti totiž patří k nejúspěšnějším českým thajboxerům. Tigran je dlouholetým Kuřimanem a další výzvy jej čekají nejen v bojovém sportu. Sympatický mladý muž současně studuje na filozofické fakultě, kde se specializuje na němčinu.

 

Čestné uznání pro Emila Pavloka a Jiřího Svobodu

Čestné uznání výbor neuděluje každoročně, pouze příležitostně ve výjimečných případech. V letošním roce se ovšem stala tahle kategorie ještě „výjimečnější“ v tom, že se hodnotitelé rozhodli udělit čestná uznání dokonce dvěma kuřimským osobnostem. Za dlouhodobý přínos pro rozvoj fotbalu v Kuřimi převzal čestné uznání Jiří Svoboda. Dlouholetý předseda FC Kuřim věnoval fotbalu v Kuřimi podstatnou část svého života, ať už jako aktivní hráč nebo později jako funkcionář.

 

Za rozvoj sportu v Kuřimi se velkou měrou zasloužil také další z oceněných čestným uznáním. Emil Pavlok byl nominován za celoživotní aktivní činnost při organizaci střeleckého sportu v Kuřimi. Mnoho práce vykonal také jako čelný funkcionář SK Kuřim (dříve Spartaku Kuřim a TJ TOS Kuřim). Více než 30 let pracoval také ve výboru SSK, většinu času jako předseda. Za jeho působení klub vychoval mnoho vynikajících střelců, držitelů národních rekordů, reprezentantů a stal se největším střeleckým klubem na jižní Moravě.

 

Přehled vítězů ankety souhrnně:

·       Sportovec města Kuřimi – Jiří Čermák, házená

·       Mimořádné ocenění – Tigran Movsisyan, kickbox

·       Junior roku – Ondřej Hirš, házená

·       Talent roku – Aneta Weinlichová, plavání

·       Tým roku – starší žáci FC Kuřim, fotbal

·       Trenér roku – Zdeněk Dupal, házená

·       Fit firma roku – Lesy Města Brna

·       Čestné uznání – Jiří Svoboda, fotbal a Emil Pavlok, sportovní střelba