Kuřim zná své nejlepší sportovce za rok 2017

Slavnostní vyhlášení ankety Sportovec města Kuřimi za rok 2017 se uskutečnilo v pátek 2. března 2018 v sále kuřimského Klubu Kotelna. Nejlepší kuřimští sportovci předchozího roku si převzali ocenění v šesti kategoriích. Hlavní cenu mezi dospělými získal házenkář Jakub Kudla z SK Kuřim a nejlepším týmem jsou sportovní střelci.

Nejlepší sportovce, úspěšné sportovní kolektivy nebo nadané talenty oceňuje anketa města Kuřimi pravidelně od roku 2006. Sportovní výbor zastupitelstva města Kuřimi obdržel 39 návrhů ze strany sportovní veřejnosti.

Ocenění bylo uděleno celkem 19, město Kuřim totiž ocenění uděluje vždy třem vybraným nominovaným v šesti základních kategoriích a devatenáctou cenou je čestné uznání. Během slavnostního večera oceněným tleskal do posledního místečka zaplněný sál Klubu Kotelna. Večerem provázel moderátor Borek Pisařík, který se střídal s video profily vítězných sportovců.

Sportovec města Kuřimi 2017 je Jakub Kudla, házená

Hlavní kategorie se dočkala povědomého obsazení. Každý ze tří nominovaných již v minulosti byl Sportovcem města Kuřimi, a tak bylo zřejmé, že letošní vítěz nebude žádný nováček.

Sportovec města Kuřimi mezi dospělými za rok 2017 je házenkář Jakub Kudla z SK Kuřim, lídr A-týmu kuřimských házenkářů zakončil rok 2017 jako druhý nejlepší střelec druhé ligy házené. Odchovanec kuřimské házené se po angažmá ve vyšších soutěžích stal na postu střední spojky základním kamenem týmu, v němž hájí barvy rodného města.

Ocenění získala také Helena Vičarová z Wu-shu Kuřim, která je se věnuje čínskému bojovému umění wu-shu a stala se vítězem národního žebříčku wu-shu za rok 2017 v kategorii žen, který představuje součet bodů za umístění v daném roce. Na Mistrovství České republiky 2017 obsadila 2x 4. místo v kategoriích ženy zbraň a ženy pěst. Nejvíce se jí dařilo na 5. evropském mezinárodní festivalu čínského wu-shu, kde získala zlato za severní pěst ženy a zlato za zbraň ženy.

Třetím nominovaným byl MTB cyklista Libor Štasta z Hard Bikes Kuřim, který posbíral řadu zajímavých umístění v etapových závodech ve své kategorii a úspěšně kombinuje cyklistiku také s triatlonem. Nejcennější je 8. místo na etapovém závodu MTB Beskid Trophy v Polsku nebo 3. místa etapovém závodu MTB Trilogy v Teplicích nad Metují.

Nejlepší tým roku 2017 jsou sportovní střelci

Mezi sportovními týmy bylo letos velmi nabito. Mezi trojici oceňovaných byly nakonec vybrány týmy střelců, házenkářů a fotbalistů. Mezi oceněné tak neprošla letos štafeta plavců, mladí šachisté, hasiči s řadou účastí na závodech ani volejbalistky, které skončily čtvrté v dívčí části Poháru 7. tříd.

Sportovním týmem města Kuřimi se poprvé v historii stali sportovní střelci, kteří prolomili nadvládu družstev fotbalistů a házenkářů z posledních ročníků. Družstvo dorostenců SSK Kuřim, které je ve složení Tomáš Brázda, Roman Přichystal a Jakub Chrástek, má dvě medaile z republikového šampionátu. Byli stříbrní na Mistrovství ČR ve vzduchové pistoli a získali také bronz na Mistrovství ČR ve sportovní pistoli.

Ocenění mezi nejlepší týmy získal také fotbalový tým mladší žáci FC Kuřim. Obsadili 2. místo v krajském přeboru. Tým kluků, jehož kostra spolu hraje od přípravky, dosahuje v půlce sezony překvapivých výsledků ve srovnání s minulým rokem, kdy se umístilo na chvostu tabulky. Letos hraje atraktivní fotbal se spoustou branek a hraje o ty nejvyšší místa v tabulce, což FC Kuřim v těchto kategoriích dlouho nepamatuje. Zásluhu na tom má parta ve složení Deufner Ondřej, Dobiáš Marek, Dobrovolný Adam, Jůza Jan, Langr Ondřej, Lapčík David, Neuman Daniel, Olexa Michal, Pavlíček Viktor, Polášek David, Procházka David, Prudík Adam, Ševčík Martin a Zámečník Dominik. Kluky ročníků 2005 – 2006 vedou trenéři Levon Hovhannisjan a Karel Cholek.

Mezi trojici nejúspěšnějších týmů nechyběli ani házenkáři. Družstvo starších žáků SK Kuřim Házená v roce 2017 navázalo na výborné výsledky v Jihomoravské lize a v kvalifikaci si vybojovalo postup do celostátní Žákovské ligy. Postup do nejvyšší celostátní soutěže ČR je pro kuřimské házenkáře úspěch a na jaře 2018 bude bojovat o titul Mistra ČR s předními českými týmy jako Dukla Praha, Plzeň, Karviná, Zubří či Lovosice. Nastupovali ve složení: Jiří Pokorný, Václav Sýs, Lukáš Horák, Šimon Dupal, Martin Křivánek, David Fojtík, Ondřej Buňka, Jakub Mušálek, Radovan Hodaň, Matějka Jiří, Martin Hirš, Robin Trojánek, Štěpán Matyáš, Alexa Tomáš, Hromádko Filip, Holík Marek, Vaško Lukáš, Dufek Václav, Reidlinger Matěj, Sýs Vojtěch, Bulhart Adam a Stephanos Michailidis. Trenéry jsou Jan Pokorný, Zdeněk Dupal a Borek Pisařík.

Nejlepší trenér Krupica, oceněn i Pokorný a Peřina

Ocenění trenéři jsou Pavel Krupica z šachistů, Jan Pokorný z házené a Ivo Peřina za fotbal. Hlavní cenu v kategorii získal Pavel Krupica, který je vedoucí trenér mladých šachistů ŠK KME Kuřim, kteří postoupili do celostátní extraligy mládeže, což je nejvyšší soutěž.

Podobný úspěch se povedl také starším žákům házené SK Kuřim, kteří na sklonku roku 2017 vyhráli kvalifikační turnaj a postoupili do celostátní žákovské ligy, kde mohou hrát o titul mistra ČR. Jan Pokorný vedle trénování žáků plní roli šéftrenéra mládeže a působí jako kouč druholigového A-týmu.

Známé fotbalové jméno netřeba představovat. Ivo Peřina je dlouholetým trenérem FC Kuřim, který vychoval desítky odchovanců kuřimského fotbalu a na jaře s A-týmem mužů atakoval nejvyšší příčky v 1. A třídě Jihomoravského kraje.

Mimořádné ocenění pro atleta Míče

Mimořádné ocenění je kategorie určená pro sportovce z Kuřimi, kteří nepůsobí v kuřimských oddílech. Vítězem kategorie se stal atlet Robert Míč. Kuřimák běhá za brněnský klub, ale kolem Kuřimi běhá prakticky denně za každého počasí. Kuřim reprezentoval třeba svém vítězném závodu v partnerském polském městě Niepolomice. V loňském roce zaběhl osobní rekord na půlmaraton - 1:07,21 a to byl 4. nejlepší výkon v ČR za rok 2017.

Oceněn byl také fotbalista Adam Stejskal. Tento kuřimský sportovec bydlí na Podlesí a je brankářem velmi úspěšného dorosteneckého týmu FC Zbrojovka Brno, kde ve věku 16 let chytá za v kategorii U-19 a jeho tým po polovině soutěže vede 1. dorosteneckou ligu. Zároveň je brankářem národní reprezentace U-16 a v roce 2017 byl vyhlášen nejlepším brankářem v mezinárodním turnaji nejlepších evropských klubů, kde chytal za FC Salzburk. Tento přední evropský klub fotbalové mládeže a mistr evropské dorostenecké ligy U-19 má o tohoto hráče mimořádný zájem.

Mezi kuřimské sportovce hlásí úspěch znovu také jachtaři. Anna Justová obsadila 1. místo v kategorii dívky a je mistryně ČR pro rok 2017. Anička současně obsadila 2. místo v poháru ČR lodní třídy RS FEVA roku 2017 v kategorii dívky a účastnila se na MS v jachtingu v holandském Medembliku.

Nejlepší junioři Čermák, Přikryl a Morkus

Ocenění mezi třemi nejlepšími juniory získal Matěj Morkus, jeden z největších kuřimských fotbalových talentů posledních let. V 17 letech hraje je za starší dorostence, kde mužstvo na něm stojí. I když je věkem stále dorostenec, nastupuje i za A mužstvo dospělých, kde se rovněž střelecky a herně prosazuje. I přes nabídky na přestup do klubů hrajících vyšší soutěže zůstává věrný Kuřimi.

Mezi oceněné v kategorii juniorů se opakovaně prosadil zástupce hasičského sportu. Jiří Přikryl už byl kuřimský junior roku za rok 2015 a na prvenství si mohl dělat zálusk také letos, kdy má za sebou 1. místo na MČR, kde získal titul Mistr ČR v požárním sportu jednotlivců kategorie dorostenci.

Nejlepším juniorem roku 2017 se stal Vojtěch Čermák. Sezonu zakončil ziskem titulu mistra ČR v kategorii dorostu a Vojta tomu přispěl 57 brankami v 20 zápasech, kdy pravidelně hrál v základní sestavě. Kromě titulu Mistra ČR dorostu vyjel také reprezentovat na finále MS středních škol do Kataru.

Talentem plavec Švaňhal, lezec Kovařík a volejbalistka Bělušová

Mezi talenty získal hlavní cenu a nejvíce pozornost plavec Adam Švaňhal. Při každém závodním startu vloni získal zástupce Plaveckého klubu Kuřim medaili. Na Poháru ČR 10-letého žactva – Morava získal dohromady 5 zlatých medailí: 2x 1. 100m znak a 200m volný způsob v letním poháru a 100m prsa, 50m znak a 200 m volný způsob v zimním poháru.

Johana Bělušová (DDM HIPPO Kuřim) získala s týmem holek 3. místo na finále dívčí části Poháru 7. tříd a byla nominována do reprezentace Jižní Moravy žákyň krajského centra mládeže.

Kryštof Kovařík (Horolezecký klub Babí lom Kuřim) reprezentuje sportovní lezení. Je vítěz seriálu závodů Moravský pohár mládeže v kategorii chlapci 2007 - 2008. Nad touto řadou závodů je Mistrovství ČR, kterého se pro finanční a časovou náročnost neúčastní, ale Moravský pohár je dobrá soutěž s mezinárodní účastí.

Čestné uznání pro Špíchala za stolní tenis

Speciální, devatenáctou cenou bylo pak udělení čestného uznání za dlouhodobý přínos kuřimskému sportu pro stolního tenistu Jiřího Šplíchala z SK Kuřim. Jirka patřil od svých žákovských let k nejlepším hráčům okresu Brno-venkov ve stolním tenise. Po revoluci zakládal samostatný oddíl stolního tenisu organizovaný ve Sportovním klubu Kuřim. Jiří Šplíchal vykonával funkci předsedy tohoto oddílu 20 let a doposud jako aktivní hráč stále patří k nejlepším z oddílu. Pod jeho vedením se klub vypracoval na krajskou úroveň a po celou dobu také oddíl vychovával děti a mládež ke stolnímu tenisu.