Jaké sportovní výkony si vysloužily ocenění za rok 2018?

Anketu Sportovec města Kuřimi za rok 2018 máme za sebou. Jaké sportovní výkony si v tradiční anketě vysloužily ocenění za uplynulý rok, odhalil slavností večer, který se uskutečnil v pátek 1. března v klubu Kotelna. Uděleno bylo celkem 24 ocenění. Mezi oceněnými těmito nominacemi je zastoupeno celkem 15 sportů.

Sportovní výbor Zastupitelstva města Kuřimi vedený předsedou Janem Vlčkem zpracoval návrhy ze strany sportovní veřejnosti a místních sportovních oddílů. Nejlepší sportovce, úspěšné sportovní kolektivy nebo nadané talenty oceňuje tato tradiční anketa města Kuřimi od roku 2006. Záznam ze slavnostního večera, který zábavně a velmi pohotově moderoval Borek Pisařík, je ke shlédnutí zde.

Sportovec města Kuřimi – Ivo Šoustar, sportovní střelba

Sportovcem města Kuřimi za rok 2018 je mistr republiky ve sportovní střelbě Ivo Šoustar. Sportovní střelec z Kuřimi vybojoval 1. místa na Mistrovství ČR 2018 a v Superlize ČR 2018, dále obsadil stupně vítězů na mezinárodních střeleckých soutěžích jako Danube Cup, Arsenal Cup, Slovak Open a další. Nevíce si cením toho, že se mi povedlo podruhé obhájit a že to byl třetí titul mistra republiky a třetí vítězství v superlize za sebou,“ řekl Ivo Šoustar.

Vít Helán, který už získal hlavní cenu v roce 2011, byl druhým zástupcem SSK Kuřim mezi třemi vybranými nominacemi v kategorii dospělých. Je mistrem České republiky v disciplíně IPSC brokovnice. Na mistrovství světa potom potvrdil svoje kvality a skončil sedmý.

Mezi třemi nejlepšími sportovci za uplynulý rok byl oceněn také Pavel Chýlek, opora házenkářského A-týmu mužů SK Kuřim. Pavel je kuřimský odchovanec. Ve 14 letech již hrál za ligový dorost KP Brno, ve starším věku působil za stejný klub v extralize mužů. Od 28 let hraje zase zpět v Kuřimi. V roce 2018 patřil mezi nejlepší střelce 2. ligy mužů.

Čestné uznání za dlouhodobý přínos sportu – Lucie Křížová, vodní pólo

Čestné uznání je cenou, která je udělováno příležitostně. A příležitost byla. V letošním roce čestné uznání převzala Lucie Křížová, která řadu let byla stálicí české reprezentace ve vodním pólu a ukončila po 27 letech reprezentační kariéru. Účastnila se mimo jiné ME juniorek - Papendal, MS juniorek - Quebeck, Mistrovství světa dospělých ve španělské Seville nebo kvalifikace na olympijské hry. V současnosti je nadále aktivní trenérkou Plavecké školy Bublinka.

Divákům v rozhovoru z pódia Lucie doporučila, jak se udržet sportovně aktivní a 27 let vstávat do reprezentace a jak vyzrát na lenost: „Už v páté třídě jsme vstávali na ranní tréninky na 5.30 hodin, ale mě to nevadilo, soustředila jsem se to, co mě bavilo, a nesledovala ty radovánky okolo,“ dodala Lucie Křížová.

Nejlepší junior: Veronika Střeďanská, wu-shu

Juniorem roku se stala Veronika Střeďanská, zástupce Wu-shu Kuřim. V roce 2018 získala množství medailí v juniorských soutěžích, na  Mistrovství Slovenské republiky nebo mezinárodním poháru v Praze. Na  Mistrovství České republiky vybojovala kompletní sadu kovů (zlato, stříbro, bronz). Jako reprezentant ČR se zúčastnila velké mezinárodní soutěže v řeckých Aténách, kde získala zlato a bronz.

Nominací mezi tři nejlepší byl oceněn Jakub Jedlička. Člen SSK Kuřim obsadil 3. místo v divizi Production na 10th Anniversary Extreme Euro Open, mezinárodním IPSC závodě.

David Káčer z Wu-shu Kuřim přivezl do Kuřimi množství medailí z juniorských závodů, mistrovství Slovenska nebo mezinárodního poháru v Praze. A na Mistrovství České republiky vybojoval celkem čtyři medaile. V roce 2018 byl členem týmu reprezentace ČR.

Sportovní talent, dívky do 15 let – Vanda Přichystalová, plavání

Prvenství mezi dívčími talenty získala Vanda Přichystalová. Plavkyně z Kuřimi na letním Mistrovství ČR v Prostějově vybojovala  bronzové medaile na 100 a 200 metrů prsa, na Mistrovství ČR v Kopřivnici přidala další bronz také na prsařské trati. Vanda mimo jiné přidala ještě 4 zlaté medaile z MČR ve štafetách. Na vyhlášení chyběla, neboť se účastnila kvalifikačních závodů na olympiádu mládeže, a tak cenu pro Vandu převzala maminka Pavla.

Velký sportovní talent projevuje také mladičká Šárka Káčerová z Wu-shu, která Kuřim v roce 2018 získala několik zlatých a stříbrných medailí na juniorských závodech, tři zlaté na Mistrovství české republiky a titul Vítěz národního žebříčku 2018.

Alexandra Mašková také zastupuje mezi oceněnými Plavecký klub Kuřim. Saša vybojovala pěkné výsledky na Zimním i Letní Poháru Moravy 10. letého žactva. Byla 4x třetí, jednou druhá a 3x zvítězila, a to v různých plaveckých stylech. Je proto velkou nadějí kuřimského plavání. Úspěšně kombinuje plavání s dalšími sporty, atletikou a basketbalem.

Sportovní talent, chlapci do 15 let – Adam Dobrovolný, fotbal

Hlavní cenu mezi chlapeckými talenty získal fotbalista Adam Dobrovolný z FC Kuřim. Nejlepší střelec krajského přeboru mladších žáků Jihomoravského krajského fotbalového svazu ve 13 utkáních nastřílel soupeřům úctyhodných 38 branek.

Mezi třemi nejlepšími byl oceněn také lezec Pavel Procházka. Hájí barvy oddílu Lezčata, kde se věnuje sportovnímu lezení. Obsadil celkové třetí místo v sérii závodu Moravský pohár mládeže v lezení na obtížnost.

David Špička je mladým zástupcem kuřimské atletiky mezi nominovanými. David získal mezi svými vrstevníky celkem 14. medailí z atletických oblastních závodů a postoupil do Krajského finále Čokoládové tretry 2018 v běhu na 200 metrů.

Sportovní tým je dívčí plavecká štafeta

Plavecká štafeta dívek z Plaveckého klubu Kuřim ve složení Vanda Přichystalová, Radka Mašková, Ellen Maršíková a Anna Švehlová jsou čtyřnásobné mistryně ČR. Holky, zastoupené na vyhlášení maminkami, získaly hlavní cenu. Na letním MČR v Kopřivnici vybojovaly 2 tituly v kategorii starší žactvo ročníku 2006 ve štafetách na 4x50m volný způsob a 4x50m polohový způsob. Na zimním Mistrovství ČR v Prostějově tato prvenství děvčata obhájila.

Oceněno bylo také mužstvo fotbalistů staršího dorostu FC Kuřim, které je po podzimní části krajského přeboru staršího dorostu Jihomoravského krajského fotbalového svazu na prvním místě. Za celou podzimní část prohrálo pouze dvě utkání. V jarní části sezony se bude snažit vybojovat postup do vyšší soutěže, kterou je divize.

Družstvo mladších žaček SK Kuřim házená má za sebou úspěšný podzim. V roce 2018 zaznamenaly velmi dobré výsledky, umístění  na medailových pozicích v rámci pravidelné soutěže i vavříny na turnajích.

Nejlepší trenér – Jan Pokorný, házená

Trenérem roku se stal Jan Pokorný. Šéftrenér kuřimské házené byl mezi nominacemi opakovaně, ale poprvé získal hlavní cenu této kategorie. Trenér s extraligovou zkušeností  v současnosti má na starosti druholigové muže a také mladší dorostence Kuřimi. Oba týmy si vedly ve svých soutěžích nad očekávání, oba jsou totiž shodně  na druhém místě ve 2. lize.

Další oceněnou byla Olga Gregorová z TJ Sokol Kuřim, která je představitelkou nevýkonnostní tělovýchovy. Na sokolovně je už řadu let známá cvičením s dětmi. V roce 2018 nacvičila paní Olga Gregorová s 16-ti dvojicemi dětí skladbu Méďové, která byla jednou ze skladeb připravených pro XVI. všesokolský slet, skladbu potom představili na župních akcích v Tišnově a Brně.

Třetím nominovaným byl Marek Cienciala, který v roce 2013  stál u obnovení dívčí složky oddílu házené v Kuřimi, aktuálně trénuje mladší žákyně a v uplynulém roce se podílel na výkonnostním vzestupu družstva.

Mimořádná ocenění – Anna Justová, jachting a Matěj Varmužka, judo

Je spousta sportovců z Kuřimi, kteří jsou úspěšní v barvách klubů z jiných měst. Pro členy mimokuřimských klubů je právě určena kategorie mimořádného ocenění.

Cenu získala Anna Justová z TJ Lodní sporty Brno – jachting. Anička obsadila skvělé 2. místo v kategorii dívky na Mistrovství světa v jachtingu, dále v dvouposádkové lodní třídě RS FEVA společně s Nelou Viščorovou byly také stříbrné. Stejně tak byla druhá v pohárové soutěži lodní třídy RS Feva v roce 2018.

Mezi nejlepšími byla oceněna Radka Eremiášová závodí za FIDES Brno, ale je známou personou kuřimskou sportovkyní. Radka byla v roce 2018 dvakrát zlatá na Mistrovství světa v zimním plavání v estonském Talinu na 450 VZ a 200 VZ. Radka Eremiášová je odchovanec kuřimského plavání. Je mnohonásobnou Mistryní ČR, mnohonásobnou reprezentantkou ČR a účastnicí plaveckého Mistrovství světa v dálkovém plavání.

Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno není v anketě žádným nováčkem. Olympionik Ondra má za sebou znovu skvělý rok a může se pyšnit úžasným 1. místem na  MS juniorů lodní třídy Finn do 23 let, které proběhlo ve Slovinsku, dále obsadil  3. místo na  ME juniorů lodní třídy Finn ve Španělském Cádizu, v kategorii do 23 let.

Michal Prokeš je mladý motocyklista, který závodí bez klubové příslušnosti. Je mistrem ČR v kategorii minimoto junior B a  je vicemistrem ČR v kategorii  miniGP. Obsadil také skvělé sedmé místo na Mistrovství Evropy v Itálii.

Matěj Varmužka reprezentuje judo v barvách SKKP Brno. Matěj má výborný rok. Vyhrál Mistrovství euroregionu Beskydy, kde ve finále porazil mistra Slovenska, z medailových úspěchů zmiňme 3. místo na  Mistrovství ČR družstev starších žáků v Jablonici, vítězství ve Velké ceně Prostějova a na Českém poháru v Teplicích, ale zejména první místo na Mistrovství ČR starších žáků v Ostravě. Sedmé místo vybojoval na prestižním Judo Open ve Varšavě. Výrazně přispěl k celorepublikovému vítězství  klubu SKKP Brno.

Program zpestřila vystoupení dětí kuřimské ZUŠ a slovem provázel moderátor Borek Pisařík. U hlavních oceněných v každé kategorii diváci měli možnost zhlédnout videa z profily sportovců. Sál klubu Kotelna byl zaplněný do posledního místečka a užil si hodinu a půl dobré zábavy.